Polska cieszy się niechybnym, wysokim wskaźnikiem nadwagi i otyłości wśród dzieci. Niestety panująca pandemia i nauczanie zdalne jedynie pogłębiły ten problem. Najmłodsi i nastolatkowie coraz rzadziej uprawiają sport, a ich dieta składa się głównie z gotowych dań i produktów przetworzonych.
Sposoby na wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych
Oznacza obniżoną wrażliwość organizmu na działanie insuliny, regulującej poziom cukru we krwi. Największym ryzykiem insulinooporności są obciążone osoby z otyłością lub nadwagą, z tej przyczyny, że substancje hormonalne, produkowane przez tkankę tłuszczową, działają przeciwstawnie do insuliny, stopując jej działanie i powodując wydzielanie bezpośrednio do krwi wolnych kwasów tłuszczowych, powodując finalnie, że nie jest spalana glukoza, której poziom w organizmie wzrasta do niebezpiecznego poziomu.
1.Przykład przede wszystkim
Dobry dietetyk wie, że dzieci wzorują się na rodzicach na każdej płaszczyźnie i przejmują także nawyki żywieniowe. Rodzice muszą zapoczątkować dbałość o dietę od samych siebie. Ugruntowane podejście i doświadczenie pomoże im zdobyć odpowiednią wiedzę oraz nauczy korzystania z niej względem jadłospisu najmłodszych. Opiekunowie są odpowiedzialni także za dziecięcy jadłospis i to oni powinni decydować o tym, jak wyglądają posiłki najmłodszych. Dobrym sposobem na wyrobienie odpowiedniego podejścia jest pozwolenie dzieciom na branie czynnego udziału w zakupach i przygotowywaniu posiłków. Warto także opowiadać maluchom o wybieranych w sklepie produktach i ich właściwościach. Dziecko, które posiada wiedzę w danej dziedzinie będzie chętnie się nią dzielić i przekona się do właściwego trybu. Odpowiedzialne podejście rodziców do własnych posiłków i chęć jedzenia ich z dziećmi w miłej atmosferze jest kluczem do wyrobienia pozytywnych odczuć u najmłodszych względem żywienia.
2.Regularność posiłków
Równe odstępy czasowe między posiłkami są kluczem do wyeliminowania zjawiska podjadania. Potrawy i przekąski powinny być pełnowartościowe tak, aby nasyciły mały organizm i dodały mu energii. Regularne spożywanie przyspiesza metabolizm i zwiększa wchłanialność wielu składników. Pomiędzy godzinami jedzenia, warto zachęcać dziecko do picia dużych ilości wody. Odpowiednie nawodnienie zmniejsza uczucie łaknienia i poprawi samopoczucie dzieci. Dobry i sprawdzony dietetyk podpowie, w jaki sposób dołączyć do codziennej diety słodycze - tak, aby rodzic miał kontrolę, a dziecko samo po nie nie sięgało.
3.Bogaty i zróżnicowany jadłospis
Dieta każdej osoby - szczególnie dzieci i osób starszych - powinna bazować na dużej ilości owoców i warzyw. Rośliny bogate są w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i minerały. Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę są pełnoziarniste produkty, jakie należy wplatać w posiłki. Główną zaletą wypieków z bogatych zbóż jest mąka, z której są wytwarzane. Dzięki wykorzystaniu mąki z pełnego przemiału, przygotowane potrawy
zachowują wszystkie wartości mineralne i wysoką zawartość błonnika, która naturalnie w nich występuje. Udowodnione jest, że regularne spożywanie ciemnych produktów chroni organizm przed wieloma chorobami układu krwionośnego - w tym serca - oraz przed cukrzycą. Bogate w błonnik produkty zmniejszają także przyswajalność tłuszczy. Zdrowa dieta powinna zawierać w sobie białko. Najlepszym wyborem są chude mięsa, jajka, ryby, rośliny strączkowe oraz nabiał, a szczególnie twarogi. Warto zwrócić uwagę także na płatki owsiane, które także są bogate w proteiny. Najmniej w diecie powinno znaleźć się tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Najzdrowsze, produkty tłuszczowe to dobrej jakości oleje, oliwy, orzechy, pestki, nasiona ale też tłuste ryby.
Najistotniejszym celem takiej diety jest przyspieszenie metabolizmu oraz redukcja masy ciała, przy jednoczesnym zadbaniu o potencjał przeciwzapalny. Do najważniejszych jej elementów należy zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów przy zwiększeniu spożywania kasz, warzyw i wybranych owoców, wyeliminowanie produktów, zawierających gluten, wprowadzenie w posiłkach właściwych ilości białka oraz produktów o niskich indeksach glikemicznych. Bardzo istotną kwestią jest spożywanie posiłków o określonych porach - nie częściej niż co 4 godziny, ponieważ dopiero po 4 godzinach po posiłku spada poziom insuliny i następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Stąd tak ważne jest powstrzymanie się od podjadania między posiłkami.
Uwaga: nie zaleca się stosowania u dzieci diet odchudzających! Zbyt niska kaloryczność może prowadzić do zaburzenia procesów wzrostowych i rozwoju organizmu.
4.Sposób podania
Najmłodsi jedzą oczami i wybiorą to co jest kolorowe, zabawne i bardziej im się podoba. Warto sposobem podania zachęcić dzieci do wybierania właściwych opcji. Śmieszne kanapki z warzywami ułożonymi w różnych formach skutecznie podbijają serca małych odkrywców. Po tak ułożone posiłki pociechy będą częściej sięgać. Sałatki owocowe są świetnym sposobem na przemycenie większej ilości naturalnie występujących cukrów i błonnika. Jako dobry, sprawdzony dietetyk z Krakowa, polecam swoim podopiecznym także koktajle na bazie lekkich jogurtów naturalnych z kolorowymi dodatkami. Podane ze słomką powinny zainteresować maluchy.
Odpowiednio zbilansowana, dziecięca dieta jest kluczem do zdrowego życia i prawidłowego rozwoju. Ubogi jadłospis bazujący na przetworzonej, gotowej żywności nie dostarczy wszystkich potrzebnych składników. Niedobory witamin i minerałów mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na organizm. Wprowadzenie regularnych, pełnowartościowych posiłków pomoże także w utrzymaniu właściwej masy ciała lub zredukowaniu zbędnych kilogramów.