W ostatnim czasie na popularności zyskują różne odmiany diet wegetariańskich. Doniesienia naukowe na temat szkodliwego wpływu nadmiernego spożycia mięsa zaczynają przemawiać do części osób, przez co decydują się one na jego całkowitą eliminację. Inni z kolei przechodzą na dietę bezmięsną ze względów ideologicznych lub z troski o stan klimatu. Odmiany wegetarianizmu mogą być mniej lub bardziej restrykcyjne. Przykładowo w diecie wegańskiej eliminuje się wszystkie produkty odzwierzęce, a z kolei w bardziej liberalnej wersji — diecie ichtiwegetariańskiej dopuszcza się nawet spożywanie ryb. Dla niektórych osób trwała eliminacja produktów mięsnych okazuje się zbyt wymagającym zadaniem. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się dieta fleksitariańska. Na czym ona polega i jakie korzyści niesie jej stosowanie? O tym w dzisiejszym artykule opowie dobry i sprawdzony dietetyk z Krakowa.
Dieta fleksitariańska — na czym polega?
Określenie „dieta fleksitariańska” powstało z połączenia dwóch słów - „flexible” (oznaczającego elastyczny) oraz „vegetarian” (czyli wegetariański). Dlatego już na podstawie samego określenia można wywnioskować, że chodzi tutaj o elastyczną formę diety wegetariańskiej. Założeniem tego sposobu żywienia nie jest całkowita eliminacja mięsa i jego przetworów, a raczej mocne ograniczenie ich spożycia. Dieta ta ma na celu przynoszenie takich samych korzyści zdrowotnych, jak pełen wegetarianizm, ale bez jednoznacznego żegnania się z ulubionymi mięsnymi produktami.
Założenia diety fleksitariańskiej
Głównym założeniem diety fleksitariańskiej jest zrealizowanie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Jest to dużo łatwiejsze zadanie niż w przypadku innych opcji wegetariańskich. Wynika to z faktu, że jest to dieta, która nie wymaga eliminacji żadnej grupy produktów, a od klasycznego sposobu odżywiania odróżnia ją tylko ograniczenie spożycia mięsa i jego przetworów.
W diecie fleksitariańskiej głównym źródłem białka powinny być rośliny strączkowe takie jak: soja, ciecierzyca, soczewica, bób lub fasola. Warto korzystać tutaj zarówno z ich formy nieprzetworzonej jak i z przetworzonej np. tofu, tempeh, napojów roślinnych i past warzywnych. Kolejnym źródłem białka są nabiał, jajka i ryby. Można spożywać je codziennie, jednak ich udział powinien być mniejszy niż produktów roślinnych. Z kolei mięso i produkty mięsne dozwolone są okazjonalnie, najczęściej poza domem, w momencie, gdy realizacja diety roślinnej jest mocno utrudniona lub niemożliwa.
Efekty zdrwotne stosowania diety fleksitariańskiej
Fleksitarianizm to stosunkowo nowy model żywieniowy, stąd też liczba przeprowadzonych badań nie jest imponująca. Jednakże pierwsze z nich są bardzo obiecujące. Jednym z największych badań było to przeprowadzone w latach 2002-2007, które obejmowało grupę 70 tys. osób. Wykazało, że osoby stosujące się do diety fleksitariaskiej miały niższą masę ciała w porównaniu do osób, które jadały mięso codziennie. Korzyści zaobserwowano także w przypadku ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II oraz zespołu metabolicznego. Kobiety, które od ponad 20 lat eliminowały z diety mięso ssaków miały znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia insulinooporności i hiperinsulinemii. Dodatkowo wykazano, że elastyczny wegetarianizm ma ochronne działanie na nawroty objawów choroby u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit.
Dieta fleksitariańska — czy warto ją stosować?
Wiadomo już, że dieta fleksitariańska to model żywieniowy, który może przynieść potencjalne korzyści zdrowotne. Wynikają one w głównej mierze z ograniczenia podaży tłuszczów nasyconych pochodzących z mięsa i jego przetworów oraz ze zwiększenia spożycia błonnika pokarmowego, witamin i antyoksydantów znajdujących się w produktach roślinnych. Mimo że w przypadku elastycznej diety wegetariańskiej znacznie rzadziej dochodzi do niedoborów, to w celu prawidłowego zbilansowania i dobrania odpowiedniej wartości energetycznej, warto udać się do dobrego i sprawdzonego dietetyka.