Chcąc zmienić swoje nawyki na zdrowsze zazwyczaj szukamy cennych informacji w internecie, telewizji i książkach, które mają pomóc nam w lepszym odżywianiu się lub w traceniu na wadze. Jedną z najczęściej pojawiających się rad jest rozpoczynanie dnia od wypicia szklanki wody z cytryną. O tym nawyku wypowiada się publicznie wiele gwiazd, które uważają, że zmienił on ich życie. Czy to prawda, że ten napój ma tak pozytywny wpływ na nasz organizm? Tak, tak jest. Istnieje jednak wiele nieprawdziwych informacji, przez które przypisujemy mu niepoprawne właściwości zdrowotne.
Najpopularniejsze mity
Picie wody z cytryną jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i zgadzają się z tym wszyscy dietetycy. Obecnie krąży jednak duża ilość mitów, przez które nasze wyobrażenie na temat nowego nawyku jest zbyt wygórowane. Wiele osób błędnie myśli, że sok z cytryny jest w stanie rozpuścić tłuszcze w pożywieniu i tym samym zmniejszyć kaloryczność posiłków. Zarówno sam sok, jak i woda z cytryną, nie mają jednak takiej mocy. Owszem, sok z cytryny jest dobry dla produktów żywnościowych, w tym mięsa. Skrapianie go sokiem podczas przygotowania obiadu przyczynia się do zmiękczenia mięsa, jednak nie ma żadnego wpływu na pozbawianie posiłku z tłuszczów, a w tym kalorii.
Równie popularnym mitem jest to, że woda z cytryną pomaga w zwalczaniu poważnych i groźnych chorób. Komórki nowotworowe czy inne szkodliwe dla ludzi zarazki, substancji i patogeny nie mogą być zwalczone sokiem z cytryny. Niestety nie ma udokumentowanego dowodu na to, że ten napój mógłby mieć wpływ na tego typu choroby.
Każdy, kto chociaż raz próbował przejść na zdrową dietę, zaczynał dzień od szklanki wody z cytryną. Dlaczego? Głównie dlatego, że usłyszał o tym, jak to napój syci i zapełnia żołądek nawet na kilka godzin. To nieprawda - wypicie wody z cytryną może jedynie spowodować, że zjemy mniejsze śniadanie, jednak sam napój nie posiada w sobie błonnika, dlatego nie jest sycący. Jednak już w połączeniu ze śniadaniem bazującym na dużej zawartości błonnika, może przyjemnie zapełnić żołądek.
A jakie są fakty?
Wszechobecne mity sprawiają, że zaczynamy powątpiewać w każdą drobną rzecz, którą wiemy o danym produkcie. Właśnie dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzać informacje na temat tego, jak tak naprawdę woda z cytryną wpływa na nasz organizm. Jednym z najpopularniejszych stwierdzeń dotyczących picia wody z cytryną jest to, że wspomaga ona odchudzanie. I taka jest prawda! Napój ma w sobie dużo składników o charakterze kwasowym, dzięki którym następuje spowolnienie we wchłanianiu cukrów z pożywienia, co wiąże się z obniżeniem indeksu glikemicznego. Innymi słowy - kwasowość pozwala na utrzymaniu właściwej, stałej masy ciała. Nie ma jednak znaczenia, czy pijemy wodę rano czy wieczorem. O każdej porze dnia działa tak samo i tak samo dobrze wpływa na nasze organizmy.
Na pewno wiele z nas spotkało się także ze stwierdzeniem, że picie wody z cytryną na czczo przyspiesza perystaltykę jelit. Jest to powszechnie znany fakt, o którym często i głośno mówią dietetycy. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku dobrze jest zdecydować się na wypicie wody rano, ponieważ w ten sposób przyspieszymy pracę układu pokarmowego od razu po przebudzeniu. Dzięki temu możemy zapewnić sobie dobry początek dnia, z pobudzonym do działania żołądkiem. Co więcej - oprócz przyspieszonej perystaltyki możemy liczyć także na ogólne pobudzenie do pracy i zwiększenie koncentracji. To fakt, że szklanka wody z cytryną wyostrza zmysły, a nawet potrafi zastąpić filiżankę kawy z rana. Ponadto woda jest zdecydowanie zdrowszym wyborem, a spożywana regularnie może pomóc pozbyć się uzależnienia od kofeiny.