Coraz więcej mówi się o znaczeniu prawidłowego odżywiania w zapobieganiu rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Niezaprzeczalnie jedną z najpowszechniejszych, która obecnie zaczyna dotykać coraz więcej młodych osób, jest nadciśnienie tętnicze. Jest to ponadto schorzenie, które jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Oprócz farmakoterapii u wszystkich pacjentów zaleca się wprowadzenie zbilansowanego sposobu odżywiania. Jest to bowiem choroba ściśle powiązana ze stylem życia. Co można zrobić, aby nie dopuścić do jej rozwoju? Jako dobry i sprawdzony dietetyk z Krakowa postaram się w dzisiejszym wpisie odpowiedzieć na to pytania.
Zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu — co można zrobić?
Chorych na nadciśnienie tętnicze cały czas przybywa. Środowisko medyczne jest obecnie zgodne, że wynika to z nieodpowiedniego stylu życia. Otyłość, nadmierne spożycie soli, tłuszczów (szczególnie nasyconych i trans), picie alkoholu i palenie papierosów to najczęściej wymieniane czynniki, które predysponują do rozwoju tej choroby cywilizacyjnej. Na szczęście na wszystkie wymienione wyżej aspekty ma się bardzo duży wpływ. Dlatego właśnie w przypadku nadciśnienia tętniczego powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” okazuje się tak prawdziwe. Rozwiązaniem jest higiena stylu życia. Co to oznacza? Jest to po prostu wyeliminowanie czynników, które mogą predysponować do rozwoju choroby. Należy uświadomić sobie, że z każdym wypalonym papierosem prawdopodobieństwa zachorowania rośnie. Mimo iż rzucenie palenia z dnia na dzień nie jest łatwe, to wielu osobom udało się stopniowo odstawić papierosy na zawsze. Podobnie sprawa wygląda z alkoholem. Wbrew przekonaniom wielu osób nie jest on zalecany nawet w niewielkich dawkach. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, należy ograniczyć jego spożycie do minimum.
Dieta na nadciśnienie w walce o lepsze zdrowie
W walce o lepsze zdrowie i dobre samopoczucie warto zacząć od podstaw — czyli od diety. W celu dobrego zrozumienia, na czym powinno opierać się zdrowe i zbilansowane odżywianie warto zgłosić się o pomoc do dobrego dietetyka. Nie chodzi bowiem o przechodzenie na ścisłą dietę, która będzie zakazywała wielu produktów. Wprost przeciwnie - chodzi o urozmaicenie swojego jadłospisu w produkty, których się nie jadało, lub spożywało się w niedostatecznej ilości. Dieta osoby będącej na prostej drodze do rozwoju nadciśnienia jest zwykle przetworzona, uboga w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Celem żywienia zabezpieczającego przed tym schorzeniem jest ograniczenie przetworzonej żywności, która zwykle jest obfita w niezdrowe tłuszcze, sól i cukry proste i wprowadzenie większej ilości warzyw, owoców i produktów z pełnego przemiału. Tłuste czerwone mięso warto zastąpić drobiem i rybami, a przy wyborze nabiału stawiać na ten o obniżonej zawartości tłuszczu. Taki sposób żywienia określa się mianem diety DASH, która uważana jest za jedną z najzdrowszych możliwych modeli żywieniowych. Kładzie się w niej nacisk na ograniczenie podaż soli, która obecna jest w dużej ilości w produktach przetworzonych. Zaleca się, aby dziennie nie spożywać jej więcej niż 5-6g. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty takie jak: wędliny, sery, słone przekąski, kabanosy, konserwy, płatki śniadaniowe i gotowe sosy i produkty instant.
Ciało potrzebuje ruchu
Nie ulega wątpliwości, że serce jest mięśniem, który na dodatek pracuje bez chwili wytchnienia. Warto więc zadbać o jego kondycję. Regularny wysiłek fizyczny zwiększy przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, poprawi profil lipidowy i zadziała przeciwmiażdżycowo. Najważniejszy jest wybór aktywności fizycznej dopasowanej do aktualnej kondycji zdrowia. O ile osoby, które nie mają żadnych chorób, mogą śmiało wybierać spośród różnych form aktywności, to w przypadku otyłości i chorób towarzyszących sugeruje się, aby na początek postawić na wysiłek tlenowy o niskiej do średniej intensywności. Intensywność można z czasem zwiększać, aż osiągnie się poziom zalecany przez kardiologów - czyli trening minimum 3 razy w tygodniu, trwający 30 minut i powodujący przyspieszenie tętna do 130 uderzeń na minutę.
Oczywiście można podjąć znacznie więcej działań, które będą dobrą prewencją wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jednakże to właśnie dieta i aktywność fizyczna są tymi najważniejszymi aspektami, o które warto zadbać na początku, zanim konieczne stanie się leczenie farmakologiczne. W celu ułożenia zdrowego i zbilansowanego jadłospisu warto zgłosić się do dobrego i sprawdzonego dietetyka.