Mózg to swego rodzaju centrum dowodzenia dla ludzkiego organizmu. Mimo niewielkiej masy do utrzymania prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości energii pochodzącej z produktów wysokiej jakości. Z wiekiem zdolności poznawcze zaczynają stopniowo słabnąć. W bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść nawet do rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera lub Parkinsona. Czy można temu jakoś zapobiec, lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia niekorzystnych zmian? Oczywiście! Ważna jest jednak regularność i wczesne wprowadzenie zmian w jadłospisie. Jako dobry i sprawdzony dietetyk z Krakowa wielokrotnie doradzałam pacjentom w tym zakresie. W dzisiejszym wpisie przybliżę podstawowe zasady diety MIND - czyli sposobu odżywiania dla zdrowia mózgu.
Czym jest dieta MIND?
Pochodzące z języka angielskiego słowo „mind” oznacza umysł. Samo określenie MIND jest jednak skrótem od Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay i oznacza sposób odżywiania mający na celu wspieranie pracy mózgu, zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym oraz hamowanie ich progresji. W praktyce jest to hybryda powszechnie znanych diet - śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Oba sposoby odżywiania uznawane są za jedne z najzdrowszych modeli żywieniowych polecane dla osób w każdym wieku. W ciągu prowadzonych przez wiele lat badań naukowcy zaobserwowali, że składniki pokarmowe obecne w niektórych produktach żywnościowych mają wyjątkowy wpływ na mózg i to właśnie na nich skupia się szczególną uwagę w diecie MIND. Dodatkowe wdrożenie najlepszych cech diety śródziemnomorskiej i DASH pozwala na uzyskanie recepty wspierającej funkcjonowanie mózgu na długie lata.
Najważniejsze założenia diety MIND
W diecie MIND oprócz połączenia najkorzystniejszych cech diety śródziemnomorskiej i DASH wyodrębniono 5 grup produktów, które są niezalecane oraz 10 z udowodnionym działaniem wspierającym funkcjonowanie mózgu. Wśród składników, które są szczególnie korzystne, znajdują się: owoce jagodowe, warzywa zielonoliściaste, orzechy, nasiona roślin strączkowych, oliwa z oliwek, produkty pełnoziarniste, drób, wino, ryby i drób. Z kolei jako produkty szkodliwe zakwalifikowano: czerwone mięso, margarynę i masło, żółty ser, ciasta i słodycze, produkty smażone oraz typu fast food.
W diecie MIND szczególne znaczenie ma częstotliwość spożywania określonych produktów. Przykładowo zielone warzywa liściaste powinny być wykorzystywane minimum 6 razy w tygodniu, z kolei orzechy 5 razy w tygodniu. Dzięki temu, że zalecenia diety są jasno sprecyzowane dobry i sprawdzony dietetyk z łatwością przedstawi pacjentowi wszystkie istotne aspekty do jej wdrożenia.
Zalety i wady diety MIND
W raporcie U.S. News&World Report dieta MIND uznana została jako najprostszą w stosowaniu. Znajduje się w niej wiele produktów sprzyjających redukcji masy ciała, utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi oraz przeciwdziałających chorobom neurodegeneracyjnym i układu sercowo naczyniowego. Jednakże mimo świetnej reputacji ten sposób odżywiania nie jest bez wad. Dieta ta polecana jest szczególnie dla osób starszych, u których zmiany w funkcjach poznawczych mózgu zachodzą w szybszym tempie. Niestety, ale wiele spośród zalecanych produktów żywnościowych należy do żywności kosztownej — szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Produkty takie jak oliwa z oliwek, ryby, orzechy i owoce jagodowe mogą być w przypadku osób starszych trudniej dostępne ze względu na ich koszty. Warto jednak wspomnieć, że nawet niewielka zmiana nawyków okaże się korzystna dla zdrowia. Nie warto więc rezygnować ze stosowania diety MIND ze względu na brak możliwości dostosowania swojego jadłospisu w 100% do wytycznych.