To powinno być pytanie retoryczne. Jeśli w głowie pojawiają się wątpliwości co do związku sposobu żywienia ze zdrowiem psychicznym, należy je natychmiast rozwiać! To, co spożywa człowiek ma bezpośredni wpływ na pracę mózgu, mechanizmów myślowych, neurotycznych i wielu innych. Główną rolę odgrywa wachlarz witamin zawartych w posiłku, których niedobór prowadzi do negatywnych zmian w organizmie. Skupiając się w swojej diecie na zdrowiu psychicznym, warto przede wszystkim sięgnąć po żywność probiotyczną oraz zastosowanie suplementacji psychobiotyków, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie osi jelitowo-mózgówej. Jest to niezwykle istotne, aby zapobiec chorobom układu nerwowego.
Oczywiście, można powiedzieć, że zdrowie psychiczne to wypadkowa różnych doświadczeń w życiu i należy przyznać wtedy rację… Jednak nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że to jedyny czynnik stanowiący problem. Człowiek jest jak mechanizm, który zaczyna zgrzytać w momencie, gdy się go zaniedbuje. Zdarzają się usterki związane z wydarzeniami losowymi - wówczas wszystko przestaje działać tak, jak powinno. Jest to metafora człowieka, który doznaje kryzysu na tle psychicznym. Wszelka pomoc jest ważna, jednak tak, jak zębatki w mechanizmie potrzebują naoliwienia, tak żywy organizm potrzebuje motoru w postaci witamin i wartości odżywczych. Dobre żywienie to zatem fundament, od którego powinno zacząć się jakiekolwiek leczenie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak odpowiednio dobrana dieta może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.
Magnez i cynk - do czego potrzebne i w czym zawarte?
Mimo, że pierwiastki kojarzą się głównie z tablicą Mendelejewa i lekcjami chemii, to ich zastosowanie w świecie jest niezbędne i niezastąpione. Uzupełnienie swojej diety o produkty bogate w magnez i cynk może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego oraz centralnego układu nerwowego. Dostarczenie tych dwóch minerałów odgrywa wielką rolę przy zwalczaniu zaburzeń psychicznych, między innymi niechlubnie popularnej choroby XXI wieku - czyli depresji. W jakich produktach możemy znaleźć tak potrzebne ludzkiemu organizmowi pierwiastki? Wysoka zawartość magnezu występuje przede wszystkim w produktach zbożowych, fasoli, grochu, kaszy gryczanej oraz warzywach takich, jak szpinak, liście pietruszki albo boćwina. Niedobór cynku w organizmie można uzupełnić dodając do swojego menu np. pestki dyni i słonecznika, gorzką czekoladę, jaja oraz owoce morza takie jak ryby i ostrygi. Aby przygotować indywidualny plan żywienia, warto sięgnąć po pomoc, którą oferuje dobry, sprawdzony dietetyk.
Dobry dietetyk z pewnością będzie potrafił pomóc dostarczyć organizmowi niezbędnych rozwiązań. Co prawda nie bezpośrednio od strony psychicznej, ale z tej stricte żywieniowej, która wpłynie pozytywnie na wszystkie procesy prowadzące do uzdrowienia organizmu. Przygotowanie diety z wyższą zawartością witamin z grupy B oraz kwasów omega-3 jest niezbędne dla osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne. Chude mięso, ryby oraz jaja kurze dostarczą do organizmu niezastąpionej witaminy B-12, zaś B-6 znajdzie się w produktach zbożowych. Składniki te są konieczne przy syntezie energii, co za tym idzie sprzyjają zmniejszeniu uczucia zmęczenia, niemocy i braku motywacji. Kwasy tłuszczowe omega-3 regulują przepływ sygnałów nerwowych i są nieocenione przy prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
Hormon szczęścia - gdzie go znaleźć?
W potocznym języku tytułowy hormon oznacza serotoninę - czyli organiczny związek chemiczny należący do grupy amin biogennych. Stanowi on funkcję neuroprzekaźnika w organizmie człowieka. Jest zatem odpowiedzialny między innymi za utrzymanie dobrego samopoczucia. Serotonina powstaje w wyniku przemiany tryptofanu, który musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Duża zawartość tego aminokwasu znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Istotne jest zatem urozmaicenie swojej diety między innymi o wyroby mięsne oraz jajka, mleko i pestki dyni. Oczywiście, we wszystkim należy zachować zdrowy umiar, który pomoże ustalić dobry, sprawdzony dietetyk.