Dlaczego nie możemy oddzielić pracy i seksu

Co, praca i seks w jednym zdaniu? Bez wątpienia to właśnie to połączenie wzbudza Twoją ciekawość do przeczytania tego tekstu. Dobrze przeczytałeś. Nie możemy oddzielać pracy od seksu, seksualności czy zdrowia seksualnego i relacyjnego. Po prostu dlatego, że oba te elementy są ważnymi składnikami nas jako istot ludzkich, częścią naszej jakości życia. Nasze zdrowie seksualne ma wpływ i jest kształtowane przez nasze warunki społeczne, fizyczne i psychiczne. Nasze warunki społeczne, fizyczne i psychiczne - a więc i nasze zdrowie seksualne - wpływają również na naszą pracę, naszą produktywność i nasze trwałe możliwości zatrudnienia. Seksualność jest również ważnym elementem naszej tożsamości. I przynosimy je do pracy. Przynajmniej ja tak to widzę.

Płeć i zrównoważona zdolność do zatrudnienia

Wyobraź sobie, że podczas zimowych wakacji łamiesz nogę. Ludzie wokół ciebie zorientują się, że twoje życie i praca są chwilowo utrudnione przez obsadę. Ale kiedy robią to problemy z relacjami (lub seksualne), reakcja nas samych lub osób z naszego otoczenia jest natychmiastowa, że praca i życie prywatne muszą pozostać oddzielone. Zdrowie seksualne i relacyjne jest traktowane jako osobisty wybór i nie ma nic wspólnego z pracą. Szybko zapomina się o tym, że sporty zimowe nie mają z tym nic wspólnego. To, co przeszkadza ci "w domu", może również przeszkadzać ci w pracy lub odwrotnie. Przecież jesteście tą samą osobą. Poprzez poniższy tekst nie mam na myśli tego, że problemy w domu są wymówką do opuszczenia pracy. Wręcz przeciwnie, praca może być świetnym miejscem do odetchnięcia od nieszczęścia lub zwiększenia pewności siebie. Nie chcę też radzić menedżerom, by pytali, jak się mają sprawy między arkuszami swoich pracowników. Na pewno nie w dobie #ruchów.

Chcę pokazać, że zdrowie relacyjne i seksualne wpływa na naszą trwałość w życiu, a więc także na trwałość w pracy. Pokazać, że jest to część nas wszystkich, że wszyscy jesteśmy częścią tej samej całości, a nie na siłę trzymać za drzwiami sferę prywatną, relacyjną czy seksualną. Praca (presja) i wydajność są szybko analizowane, natomiast zdrowie seksualno-racjonalne może być często jedną z przyczyn (lub skutków) skarg i problemów. Zrozumienie tego aspektu i pozwolenie na niego zwiększa możliwość dzielenia się bardziej z innymi lub z opiekunem. Uznanie i przyznanie się do rzeczywistości daje więcej miejsca na odpowiedzialność i więcej możliwości na odwagę lub konkretne działania zwiększające nasz zrównoważony rozwój.

Naprawdę?

Nadal brzmi to mgliście i nierealnie? Weźmy za przykład miłość. Deklarowane przez WHO jako zaburzenie psychiczne z komponentem obsesyjnym. Jedna osoba kocha być zakochana, rośnie w pewność siebie i dzięki tej energii błyszczy w jednej fantastycznej prezentacji po drugiej. Drugi staje się niepewny we wszystkim, co robi, nie może się już skupić i zaczyna popełniać błędy. Udręka prowadzi jedną osobę do zwrócenia się do pracy, aby odwrócić uwagę od bólu. Drugi jest wciąż wściekły, nie może się z tym pogodzić i zaczyna się bić ze wszystkimi kolegami. Pomyśl o promocji: może ona powodować tarcia w relacjach w domu, bo na związek zostaje jeszcze mniej czasu i uwagi. Ale ta sama promocja. Czasami czyni to cuda dla samooceny, a więc i dla zaufania w łóżku.

Tak więc poza pracą jest wiele sytuacji związanych ze zdrowiem seksualnym i relacyjnym, które nadal wpływają na nasze (codzienne) funkcjonowanie. Pomyśl o pracowniku, który został zdradzony i teraz nie ufa żadnej relacji, także tej z szefem. Osoba z historią znęcania się, która w sytuacji pracy nieumyślnie się wyładowuje. Zakochana w koledze osoba, dzięki której praca staje się jeszcze przyjemniejsza. Były dręczyciel, który również w pracy powoduje napięcie. Oszust, który przeciąża się podwójnym programem. Problem z erekcją spowodowany brakiem pewności siebie. Brak poczucia bezpieczeństwa, być może z powodu mobbingu w pracy. A może niepewność wynikająca z problemu z erekcją prowadzi również do niepewności w pracy i w przywództwie. Wszystkie sytuacje, w których praca i zdrowie relacyjno-seksualne wpływają na siebie.

ecdfad6ecdc41971896461dfae5e43af