Dieta redukcyjna – jak nie narazić swojego zdrowia?

Lato zbliża się wielkimi krokami, dzięki czemu coraz chętniej wstajemy rano z łóżka. Słoneczne poranki i dłuższe dni są dla nas jak pobudka z zimowego snu, dlatego zaczynamy czuć więcej motywacji do życia i decydujemy się na zmianę swoich nawyków. Jedną z takich zmian jest nowa dieta - w tym znana dieta redukcyjna. Co warto wiedzieć o nowym sposobie odżywiania?

 

Zasady podczas redukcji


Aby każda dieta była skuteczna, istnieją zasady i nawyki, których należy się trzymać, żeby osiągnąć wyznaczony cel. W przypadku diety redukcyjnej jest kilka złotych rad, dzięki którym zmiana nawyków prowadzi do oczekiwanych skutków. Jedną z nich jest zmniejszenie kaloryczności posiłków do wartości nie mniejszej niż podstawowa przemiana materii. Aby odpowiednio obliczyć kalorie najlepszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy dietetyka, który wyliczy zapotrzebowanie danej osoby, biorąc pod uwagę różne, inne czynniki. Prawidłowo zaplanowana dieta redukcyjna jest dostosowywana indywidualnie do każdej osoby. Oznacza to, że inna dzienna kaloryczność będzie wskazana w przypadku kobiet i mężczyzn, osób w różnym wieku, oraz tych, którzy uprawiają sport lub nie. Nie istnieje więc jedna, uniwersalna ilość kalorii, która wspomoże odchudzanie zarówno u pań, jak i panów.


Równie cenną radą podczas prowadzenia diety redukcyjnej jest spożywanie większej ilości posiłków w krótszym czasie niż mniejszej ilości posiłków w ciągu całego dnia. Częste jedzenie nie pozostawia poczucia głodu, a co za tym idzie - nie rezygnujemy szybko z nowych nawyków żywieniowych. Urozmaicenie potraw ma też duże znaczenie dla zdrowia, dlatego warto próbować nowych produktów i sięgać po więcej warzyw i owoców. Stosując się do podanych zasad można liczyć na bezpieczną utratę wagi przy zdrowszym jedzeniu.

Aktywność fizyczna podczas redukcji


biegnąca kobietaDieta redukcyjna to nie tylko obniżenie kaloryczności posiłków, ale również wprowadzenie do swojej codziennej rutyny aktywności fizycznej. Nie samym jedzeniem żyje człowiek, dlatego, aby poczuć się lepiej we własnym ciele i mieć więcej siły na co dzień, dobrym pomysłem będą regularne, długie spacery. Wiosna jest już tuż za rogiem i wieczory są coraz dłuższe. Warto zacząć od rezygnacji z samochodu i wybranie się po zakupy lub do lekarza na rowerze czy też własnych nogach. Rozpoczynanie od małych zmian jest bardzo ważne w redukcji, ponieważ daje możliwość stopniowego przystosowania się do nowych nawyków i odmiennej rzeczywistości. Drastyczne zmiany nie będą motywować do działania, dlatego spacery to pierwszy, dobry krok. Następnie warto wprowadzić sporty sezonowe, w tym jazdę na rowerze lub snowboardzie. Próbowanie nowych sportów może też pomóc w znalezieniu nowego hobby, które może okazać się ciekawym spędzeniem czasu.

 Gdzie szukać pomocy z dietą?

Redukcja kalorii często może wydawać się łatwa do wykonania i wprowadzenia w życie. W rzeczywistości może być niestety inaczej, ponieważ wymaga to dokładnego przyjrzenia się swoim nawykom żywieniowym, w tym zróżnicowaniu potraw, ilości spożywanych posiłków, a także kaloryczności. Chcąc przejść na dietę redukcyjną, warto jest pamiętać o wszystkich wspomnianych aspektach. Jak jednak być pewnym, że dieta zadziała? Najlepiej podczas zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Dietetyk w Krakowie lub innym dużym mieście jest w stanie zadbać o to, aby każda wymieniona zasada została wprowadzona w życie i przestrzegana. Specjalista wprowadzi każdego zainteresowanego w znaczenie makroskładników, odnalezienie źródeł białka oraz dostarczenie wszystkich, niezbędnych witamin.

Brak komentarzy.

Napisz komentarz