Weganizm — wady i zalety

Coraz częściej można usłyszeć, że ludzie rezygnują z jedzenia mięsa, przechodząc tym samym na wegetarianizm, ale niektórzy idą jeszcze dalej i… rezygnują z jedzenia produktów odzwierzęcych w ogóle! Kim są takie osoby? Są to weganie, którzy niegdyś, a konkretniej na początku XX wieku, byli nazywani jaroszami. Ba, termin weganizm powstał dopiero w 1944 roku! A z jakich w ogóle powodów coraz więcej osób decyduje się na ten styl życia? Chodzi zarówno o kwestie etyczne, jak i pomoc w zachowaniu dobrej kondycji całego organizmu, bo odpowiednio zbilansowana dieta roślinna jest zdrowa, a nawet… zdrowsza od diety tradycyjnej! Oczywiście mimo wszystko trzeba też pamiętać o jej wadach, z którymi raz na zawsze może rozprawić się dobry dietetyk! Jesteście ciekawi wad i zalet weganizmu? W takim razie ruszajmy!

Czy dietetyk jest potrzebny?

Istnieją osoby, według których weganizm absolutnie nie może być uznawany za zdrowy sposób odżywiania się. „Skąd bierzesz białko? A żelazo? Przecież nie najesz się samymi roślinami!” — z pewnością każdy weganin nie raz słyszał takie „argumenty”. Czy są one prawdziwe? Absolutnie nie, ponieważ po to, by dieta roślinna była zdrowa, wystarczy ją odpowiednio zbilansować. No dobrze, jednak czy można podjąć się tego zadania samemu? Czysto teoretycznie — owszem, ale najrozsądniejsze będzie skorzystanie z usług dobrego i sprawdzonego dietetyka. Wyłącznie doświadczona osoba dopilnuje, by utworzyć jadłospis na cały dzień zapewniający wszystkie niezbędne minerały i witaminy, a także optymalną ilość kalorii. Co w innym przypadku? Niekiedy istnieje ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia niedoborów! A co z zaletami i wadami weganizmu? Śpieszymy z odpowiedzią!

Siła roślin, czyli zalety wegańskiej diety

Naukowcy i dietetycy raz po raz przypatrują się oddziaływaniu diety roślinnej na ludzki organizm. Nieobce są eksperymenty, badania oraz zwyczajne baczne obserwacje. Jaki jest tego werdykt? Wielu badaczy jasno wskazuje, że weganizm pozytywnie wpływa na układ krwionośny, udrażnia jelita i poprawia ich perystaltykę. Oprócz tego osoby na diecie roślinnej rzadziej są otyłe — według publikacji naukowych, po 6 miesiącach prowadzenia tej diety średni ubytek wynosi 7,5% masy ciała. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej ilości kalorii. Można je regularnie liczyć, ale bezpieczniejsze okażą się wizyty u dietetyka. Co jeszcze warto przedstawić, jeśli chodzi o pozytywne aspekty związane z dietą wegańską? W grę wchodzi większa kontrola nad cukrzycą, właściwości przeciwstarzeniowe, ale też utrzymanie zdrowych kości. Żeby jednak nie było tak „kolorowo”, trzeba postawić na pełen obiektywizm. W związku z tym pora na wady!

Jak to jest z dietą roślinną — zdrowa czy nie?

Mimo że dieta roślinna ma zdecydowanie więcej zalet aniżeli wad, to jednak trzeba się liczyć z tym, że… rozwiązania idealne praktycznie nie istnieją. Właśnie tak też jest z opisywanym weganizmem. Jakie minusy wchodzą w grę? Przede wszystkim niedobory, ale w tym momencie należy się drobne sprostowanie tej kwestii. Mianowicie, taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy dieta okazuje się nieprawidłowo zbilansowana, czemu można zapobiec, korzystając z usług dietetyka. Kolejną wadą jest konieczność suplementacji witaminy B12 przez wykluczenie z jadłospisu produktów odzwierzęcych. Jakie istnieje jednak na to rozwiązanie? Wystarczy zdecydować się na zakup tej witaminy w formie kapsułki i pamiętać o jej regularnej suplementacji. Podobnie jest w przypadku kwasów tłuszczowych Omega-3, jak i witaminy D. Aż chce się również zapytać — co z tym osławionym białkiem? Nieodpowiednio zbilansowana dieta doprowadzi do niedostarczania wszystkich aminokwasów. Rozwiązanie? Łączenie pokarmów! Przykładowo kaszy z soczewicą czy też ryżu z fasolą i problem z głowy!

Czy można w bezpieczny sposób stosować dietę wegańską? Jak najbardziej, lecz najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z usług dietetyka. Specjalista pomoże ułożyć jadłospis, zgodnie z którym w organizmie nie zabraknie żadnych witamin ani minerałów. Czy można wziąć się za to samemu? W zasadzie tak, ale to wymaga naprawdę ogromnej wiedzy z zakresu dietetyki.

Brak komentarzy.

Napisz komentarz