Ogólne zasady prawidłowej diety w czasie ciąży

Przyszłe mamy, chcąc jak najlepiej wpłynąć na prawidłowy rozwój wyczekiwanego dziecka, zastanawiają się, jak powinna wyglądać najwłaściwsza dieta dla kobiet w ciąży. Wzrasta świadomość, jak ogromny wpływ ma na nas zdrowa dieta, coraz częściej zasięgamy porad u specjalistów, poszukując dobrych dietetyków w naszych miejscowościach. Wybór najodpowiedniejszych produktów jest oczywiście uzależniony od warunków danego organizmu, możemy się tu jednak pokusić o kilka ogólnych zasad odżywiania, rozpoczynając od tego,

Czego unikać w diecie w trakcie ciąży?

Wszystko, co matka je lub pije w różnym stężeniu trafia przez pępowinę do organizmu dziecka za pośrednictwem jej krwi, w której znajdują się substancje odżywcze. Dlatego wiedza, jakie produkty zaleca się, a których spożywanie jest niewskazane, a wręcz zabronione z powodu możliwości uszkodzenia płodu i ich silnych czynników chorobotwórczych, jest dla przyszłej matki niezwykle istotna.

Nawet nieduże ilości alkoholu mogą mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Przez cały okres ciąży powinno się zachować abstynencję, ponieważ alkohol łatwo przenika do krwi, zaś organizm dziecka nie posiada umiejętności szybkiej jego metabolizacji, przez co stanowi dla niego wyjątkowo silną toksynę. Regularne picie alkoholu przez matkę niesie ogromne zagrożenia powstania u dziecka chorób oraz zaburzeń już w trakcie ciąży.

Odradzane jest picie dużych ilości kawy oraz mocnej herbaty – nadmierna ilość kofeiny źle wpływa na masę ciała dziecka oraz rodzi ryzyko zagrożenia ciąży. Wg WHO, za bezpieczną dawkę przyjmuje się 200 mg kofeiny dziennie (ok. dwóch filiżanek). Niewskazane są słodzone soki owocowe oraz napoje gazowane, zawierające – poza nadmierną ilością cukru - sztuczne barwniki, konserwanty i ewentualnie kofeinę, co dodatkowo obciąża trzustkę. W przypadku herbat ziołowych zalecana jest ostrożność, z powodu nielicznych danych wpływu niektórych ziół na rozwój dziecka.

Lekarze i dietetycy zdecydowanie odradzają przyszłym mamom jedzenia fast-foodów, słonych przekąsek, słodyczy w nadmiarze czy produktów silnie przetworzonych. Nie dostarczają one zasadniczo składników odżywczych, powodują natomiast nadmierny wzrost masy ciała kobiety. Równie szkodliwy jest nadmiar soli w diecie, która m.in. zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i z tej przyczyny poleca się możliwie jak najbardziej ograniczyć jej dodawanie do potraw.

Ciąża jest okresem większego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. Dlatego w jadłospisie należy uwzględnić możliwie wszystkie grupy produktów odżywczych. Cennym źródłem białka oraz potrzebnego organizmowi kobiety w ciąży żelaza jest mięso, drób oraz ryby – te ostatnie jako źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz jodu. Unikać powinno się natomiast jedzenia ryb surowych, z uwagi na ryzyko zarażenia pasożytami oraz ryb silnie drapieżnych, takich jak tuńczyk, rekin, miecznik, makrela królewska, a także surowych owoców morza. Kumulują one w ciałach metale ciężkie, co wynika z postępującego zanieczyszczenia środowiska, a związki te mogą uszkodzić układ nerwowy dziecka. Odradza się spożywania ryb, jak i generalnie produktów wędzonych ze względu na zawartość dużej ilości soli i szkodliwych substancji, wnikających w nie z dymu w procesie produkcji. W przypadku mięs wskazane jest ich ugotowanie przed spożyciem.
Ważnym elementem zdrowej diety w czasie ciąży są nisko tłuszczowe produkty mleczne, jak odtłuszczone mleko czy twaróg, z jadłospisu należy natomiast wyeliminować mleko niepasteryzowane oraz produkty z niego sporządzane (np. oscypki), przez wzgląd na ryzyko chorób układu pokarmowego - salmonellozy, listeriozy czy toksoplazmozy.

W zdrowym jadłospisie przyszłej mamy mile widziany jest nabiał, w jego przypadku nie należy jeść jednakże jaj surowych oraz unikać gotowanych na miękko, z powodu ewentualnego wystąpienia szkodliwych bakterii, szczególnie niebezpiecznych dla kobiet w ciąży. W przypadku cennych w diecie warzyw i owoców należy pamiętać o dokładnym ich umyciu.

Przyszłe matki – co zrozumiałe - mają wiele pytań i wątpliwości, dotyczących prawidłowego odżywiania w czasie ciąży, dlatego skorzystanie z usług dietetyka w tym szczególnym okresie życia jest jak najbardziej wskazane. Jeśli poszukujesz dietetyka w Krakowie i nie tylko, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Brak komentarzy.

Napisz komentarz